Popieþiaus metø apþvalga
 
 

(KAP) Gruodþio 22 d. popieþius Benediktas XVI Romos kurijos bendradarbiams apþvelgë iðkiliuosius 2005 m. Baþnyèios gyvenimo ávykius. Pasak popieþiaus, svarbiausia jam buvo pirmtako Jono Pauliaus II kanèia ir mirtis. Apþvalgoje Benediktas XVI taip pat iðkëlë Vatikano II Susirinkimo 40-meèio minëjimà ir Pasaulinæ jaunimo dienà Kelne.

Šventasis Tëvas sakë, kad balandþio mënesá iðrinktas popieþiumi jis pajuto iðgàstá. Jis neásivaizdavo, kad galëtø bûti iðrinktas, taèiau pasitikëdamas Dievu iðreiðkë sutikimà priimti popieþiaus tarnystæ. Kalbëdamas apie savo pirmtakà Jonà Pauliø II jis sakë, kad joks kitas popieþius nepaliko tiek daug tekstø, niekas tiek daug nekeliavo po pasaulá, tiesiogiai bendraudamas su þmonëmis. Visiems lieka nepamirðtama, kaip per paskutiná Verbø sekmadiená Jonas Paulius II su palmës ðakele rankoje stovëjo prie lango ir, paþenklintas skausmo, teikë palaiminimà. Pasak Benedikto XVI, jo pirmtakas Jonas Paulius II þodþiais ir darbais nuveikë labai daug, taèiau taip pat „svarbià paskaità mums iðdëstë ið savo kanèios ir tylos katedros“. Jonas Paulius II taip pat mokë, kad yra barjeras, sustabdantis blogá: „Jëzaus mirtis ant kryþiaus galutinai sulauþë mirties galybæ – tai ne vien teologinis mokymas, bet kanèia subrandinto, iðgyvento tikëjimo iðraiðka“. Pasak Benedikto XVI, pasaulio reakcija, pasklidus þiniai apie popieþiaus mirtá, buvo jaudinantis dëkingumo þenklas, atskleidæs, kad Jonas Paulius II neapykantos ir smurto kupiname pasaulyje parodë, kaip galima kitus mylëti ir uþ kitus kentëti.

Apþvelgdamas susitikimà su pasaulio jaunimu Kelne Šventasis Tëvas sakë, kad tylos akimirkos bûnant tarp daugiau kaip milijono jaunuoliø, jam buvo „nepamirðtamos“ ir „didþiulë dovana“. Pasak popieþiaus, Kelno susitikimas pakvietë jaunuosius piligrimus áþvelgti pasaulyje „Kûrëjo rankraðtá“. Pasaulio jaunimo dienø devizas „Atvykome jo pagarbinti“ primena, kad garbinimu pradedama kiekviena pokyèiø pasaulyje siekianti veikla. Popieþius taip pat atkreipë dëmesá á taikingà atmosferà, vyravusià Pasaulio jaunimo susitikime, kur pakako tvarkdariø , o policijos neprireikë: „Vieðpats subûrë savo ðeimà“.

Benediktas XVI taip pat ragino teisingai aiðkinti ir ágyvendinti Vatikano II Susirinkimo dokumentus. Pasak Šventojo Tëvo, dël skirtingø lûkesèiø ir kai kuriø interpretacijø Vatikano II Susirinkimo recepcija buvo nelengva ir sukëlë sumaiðties. Teisingai aiðkinami Vatikano II Susirinkimo dokumentai tampa „didele jëga nuolat reikalingam Baþnyèios atsinaujinimui“.

Pasak popieþiaus, Susirinkimo ágyvendinimo problemas nulëmë dvejopas jo aiðkinimas. Vieniems Susirinkimas reiðkë lûþá, nutraukusá tæstinumà tarp ikisusirinkiminës ir posusirinkiminës Baþnyèios. Kiti suvokë Susirinkimà reformos ir atsinaujinimo prasme. Pirmoji grupë daugiausia akcentavo „Susirinkimo dvasià“ ir reikalavo ryþtingai reformuoti „netobulus“ Vatikano II Susirinkimo teiginius bei tekstus. Kitokia samprata, pasak popieþiaus, buvo iðlaikyti Baþnyèios mokymà grynà ir tobulà, taèiau drauge siekiant já pagilinti, atsiliepiant á laiko reikalavimus.

Apþvelgiant po Susirinkimo praëjusá keturiasdeðimtmetá „pozityvûs dalykai Susirinkime pasirodë esà didesni ir gyvybingesni, negu 1968 m. skambëjusios agitacijos“, – sakë Benediktas XVI. Pasak jo, Vatikano II Susirinkime buvo nubrëþtos tikëjimo santykio su ðiandienos mokslu, Baþnyèios santykio su ðiuolaikine valstybe, taip pat apskritai tolerancijos problemos gairës, kuriomis dera ir toliau vadovautis. Vatikano II Susirinkimas perþiûrëjo ir pataisë kai kuriuos istorinius sprendimus. Popieþius sakë: „Baþnyèia tiek prieð Susirinkimà, tiek po jo yra viena, ðventa, visuotinë ir apaðtalinë, keliaujanti laike. Jei kas tikëjosi, kad Baþnyèiai suartëjus su ðiandienos pasauliu iðnyks visos átampos ir ásivyraus gryna harmonija, – tas nepakankamai atsiþvelgë á ðio pasaulio prieðtaras ir þmogiðkosios prigimties trapumà“.

„Baþnyèios þinios“
www.katalikai.lt

 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikø interneto tarnyba, info@kit.lt